Русенската опера ще представи премиерно "Севилският бръснар" на 20 септември (петък) в Доходното здание в Русе. Това съобщи пиарът на културния институт Диана Димитрова.
Режисьор на оперния спектакъл е Александър Мутафчийски.
Алея на джаза с образите на Милчо Левиев, Вили Казасян, Леа Иванова, Асен Овчаров, Румен Тосков – Рупето и д-р Емил Илиев бе открита днес в Банско.
Скулптурите, посветени на основоположниците на джаза в България, както и на д-р Емил Илиев – създател на „Банско джаз фестивал“, заемат пространството около Дома на изкуствата в централната част на града, непосредствено до площад „Никола Вапцаров“. Там всеки август в последните 27 години Банско посреща джаз музиканти от целия свят.
Откриването на Алея на джаза е част от съпътстващата програма на „Банско джаз фестивал“, чието начало бе поставено вчера.
Тази алея е мечта на създателя на джаз фестивала в Банско - д-р Емил Илиев, каза председателят на Асоциация „Фестивалите в България“ и съорганизатор на фестивала Илияна Щерева - Иванова. По една или друга причина до момента тя не беше реализирана и затова направихме в
Кукленият спектакъл „Малката рибка" ще има премиера на 3 ноември в Драматично-кукления театър (ДКТ) „Васил Друмев", обяви на пресконференция директорът на шуменския театър Илия Виделинов.
Актьорите Валентин Методиев и Йоана Генчева са режисьори на спектакъла и автори на драматизацията. Куклите и сценичната среда също са тяхно дело. Представлението е много визуално, има много игра със светлина и сенки, отбеляза Виделинов.
Директорът на ДКТ „Васил Друмев" съобщи, че новите попълнения на шуменския театър Генчева и Методиев правят дебют на много нива с този спектакъл - като актьори на шуменска сцена, автори на драматизация и режисьори. Те са завършили специалност „Актьорство за куклен театър” в Националната академия за театрално и филмово изкуство (НАТФИЗ) „Кръстьо Сарафов“, добави той. По думите му представлението е подходящо за п
Още със самото ми появяване не знаеха откъде съм, кой съм. Винаги съм бил много различен и съм се стремял към това. Това ми носи колкото щастие, толкова и негативи, човек трябва да показва характер и да отстоява позиции, каза художникът Греди Асса, който е носител на Националната награда за живопис „Захарий Зограф“ за 2023 година.
Художникът получи официално наградата си на церемония в Художествена галерия „Проф. Васил Захариев“ в Самоков.
Кметът на община Самоков инж. Ангел Джоргов връчи на Асса статуетка с образа на Захарий Зограф, дело на скулптора Георги Чапкънов, парична награда в размер на 4000 лева и почетна грамота на Община Самоков.
Носителят на наградата посочи, че е много изненадан и щастлив, защото от известно време не се интересува за така наречения „художествен живот“.
Той каза, че се надява
Изпълнителната агенция за българите в чужбина награди днес лауреатите в 28-ото издание на литературния конкурс „Стефан Гечев“, 23-ия конкурс по рисуване „България в моите мечти“ и 15-ото издание на конкурса по пеене „Любка Рондова“.
Церемонията по връчване на наградите от традиционните конкурси за деца и юноши от българските общности в чужбина се проведе днес в Националния дворец на децата в София.
По думите на водещата Йоанна Драгнева конкурсите са част от инициативите за популяризиране на българския език и култура сред нашите сънародници зад граница.
„Конкурсите имат за цел да стимулират изучаването и опознаването на богатото ни културно наследство, както и да насърчат чувството за национална идентичност сред младите българи, живеещи извън пределите на родината ни“, каза тя.
Аз съм част от тези конкурси в последните 25 години
Местният ескимоски народ инуит в Гренландия се завръща към традицията си на изрисуване на татуировки върху лицата на жените, предаде АФП.
От 1721 г. до 1953 г. Гренландия е колония на Дания, а през втората половина на ХХ век постепенно придобива автономия. Преди колонизацията обаче татуировките са били неразделна част от културата на местния народ. Те се срещат и в други инуитски култури по света, особено в Канада. Традиционно предимно жените се татуират, като обикновено те представляват геометрични линии, изобразени по брадата, челото и бузите си. Това символизира, че са готови да встъпят в брак и да създадат семейство.
Най-ранните известни свидетелства за татуировки на гренландските инуити датират от XV в., когато са открити мумиите от Килакитсок. През 1972 година са открити осем тела, пет от които са в отлично запазено състояние благодарение на много студения и
"За първи път на професионална сцена имам удоволствието да поставя оперно заглавие и то не кое да е, а христоматийното "Севилският бръснар". Като човек, който от години се занимава и е учил точно това, за мен тази творба е като библия за операта. Винаги казвам за оперетата, където е стихията и вихърът ми, и на която съм посветил живота си, че тя е приказка за любовта. С пълна сила мога да го кажа сега и за "Севилският бръснар", казва Мутафчийски.
Диригент е Вилиана Вълчева, а диригент на хора е Стелияна Димитрова-Хернани. Сценографията и костюмите са дело на Денис Иванов.
Бариерата на субтитрите в САЩ беше преодоляна веднъж завинаги: въпреки многобройните си диалози на японски език, "Шогун" триумфира на наградите "Еми", спечелвайки рекорден брой отличия за един сезон на сериал, сред които за най-добра телевизионна драма, предадоха световните агенции.
Екранизацията на романа на Джеймс Клавел, който разглежда борбата за власт в Япония през 17-и век, събра 18 награди на състоялата се в театър "Пийкок" 76-а церемония за отличията, известни като телевизионния еквивалент на филмовите "Оскар"-и.
"Шогун" е първият неанглоезичен сериал, който печели водещата награда за най-добра телевизионна драматична поредица.
Сценаристът на сериала Джъстин Маркс не пропусна да спомене "творческата авантюра", предприета от канала Еф Екс (FX) и неговия собственик "Дисни" с този проект.
Ролите в "Шогун" донес
Първото издание на фестивала "Да помним миналото и да предадем на бъдещето" започна в скейт зоната на градския парк "Св. Георги" в Добрич. Участие в него е планирано да вземат около 600 изпълнители, разделени в 17 танцови и 35 певчески състава. Организатор е сдружението с нестопанска цел "Добруджанци", а форумът е финансиран по програма за отпускане на средства на граждански инициативи в полза на местната общност на Община Добрич.
Фестивалът бе открит от заместник-кметът на Община Добрич Павел Павлов, който пожела успех на организаторите и участниците.
В скейт парка има обособени различни зони, където през целия ден ще има демонстрации и работилници. В кулинарната работилница "При баба" ще бъде приготвена лютеница по стара добруджанска рецепта. В тази за народни песни и танци ще бъдат разучени добруджански песни и хора.
Ученици от Професионалната ги
„Цветето на солта“ на Надежда Косева получи награда от професионалната платформа на филмовия фестивал в Арас, Франция.
Режисьорката представи проекта на най-новия си игрален филм на професионалното събитие Arras Days, разказват от „Арт фест“.
Arras Days е платформа, която повече от десет години среща кинопрофесионалисти – режисьори, продуценти, дистрибутори, фестивални селекционери, насърчавайки ги да създават международни партньорства и копродукции.
Жури в състав Миля Микола, Лоран Даниелу и Дарио Векиато присъди награда, съдържаща и парична премия от 5000 евро, за проекта на Косева.
„Цветето на солта“ е проект на третия пълнометражен игрален филм на режисьорката („Ирина“, „Клопка“), получил подкрепа за
Фотоизложбата "Украински носии и традиции" гостува на Етнографския музей в Бургас от 26 октомври до 9 ноември. Събитието се организира в рамките на сътрудничеството между Посолството на Украйна, Държавен културен институт при Министерството на външните работи на Република България и Почетното консулство на Украйна в Бургас, съобщават от Регионалния исторически музей в морския град.
Изложбата с фотографии на Дмитро Перетрутов е част от благотворителния проект „Искрени“ на Център „Домосфера“ в Киев. Тя е съставена от общо 12 табла, както и експонати и оригинални предмети, представящи традициите на страната, събрани и предоставени от Посолството на Украйна в България.
Авторите на идеята са Ярослава Гресь и Олександр Тодорчук, чиято цел е с проекта да се популяризират традиционните украински народни носии, които са съставна част от украинското култу
Довечера в Националния театър на Сараево с тържествена церемония се открива 30-ият Сараевски кинофестивал (SFF), предаде босненската агенция ФЕНА.
Най-големият регионален филмов фестивал отново събира почитатели на седмото изкуство в столицата на Босна и Херцеговина, режисьори от страните от региона и света, които в следващите седем дни ще се насладят не само на филмови продукции, но и на множество съпътстващи събития.
В състезателната част на тазгодишното издание на фестивала ще бъдат показани осем пълнометражни игрални, 17 пълнометражни документални, пет късометражни, девет късометражни документални и 11 студентски филма.
От дни из града се веят червените знамена на Сараевския филмов фестивал, а туристи изпълват централните улици. Няколко летни кина са готови да посрещнат публиката.
Честта да открие фестивала се падна на филма на режисьора о
Участват солисти, хор и оркестър на Русенската опера.